Helgen den 10-11/10 i strålande höstsol spelade killarna sig till A-slutspel i medelgruppen efter gruppseger under lördagen efter målsnåla matcher mot i ordning Pappas Pojkar, Boo FF, Essinge IK.
I kvarten blev det derby ända borta på Kärrtorps IP i "Bajenland", mot Sollentuna Norrviken. Straffseger där Gustav spelade en avgörande roll med en räddning som målvakt och även som målgörare på en av straffarna.
Kort därefter mötte vi ett AIK där deras supportande föräldrar, ledare och spelare agerade aggressivt. Coachen blev utvisad från planen. Vi kom aldrig in i den matchen och det blev lite hönsgård och spelidén glömdes bort. AIK vann rättvist med 3-0, men kort därefter fick stryk av Hammarby med 5-1 i finalen.